<-- powrót do strony głównej

Dożynki Gminne to nierozłączny, coroczny i tradycyjny punkt który odbywa się w naszej gminie. W tym roku gospodarzami dożynek były trzy miejscowości Iłownica , Landek i Rudzica. Jak zwykle i co roku święto plonów i rolników oraz gospodarzy i wszystkich mieszkańców gminy świętowane było z wielką pompą i jak co roku nasze sołectwo również w tej "pompie" brało udział. Po przystrojeniu przyczepy oraz ciągnika sołectwo roztropice ruszyło drogami naszej miejscowości by dołączyć do niezwykle barwnego korowodu ciągników i maszyn rolniczych zbierających się przy GOK w Rudzicy.

.


Zanim jednak zaleźliśmy się w Rudzicy nasz pięknie przystrojony korowód zabierał po drodze mieszkańców roztropic by na ostatnim przystanku zabrać ze sobą Panią Sołtys wygrywając jej jedną z pieśni wykonywanych przez koło śpiewacze Stowarzyszenia Sympatyków Roztropic.Dołączywszy w Rudzicy do innych sołectw, korowód na czele z Panem Wójtem Januszem Pierzyną oraz jego małżonką udał się do Gazdów Dożynek Państwa Szramek z Landeka prowadzących w tej miejscowości gospodarstwo rybackie.

Gdy zakończyło się przywitanie u gazdów i dobiegły do końca uroczystości z tym związane wszyscy tym razem już z Gazdami udali się do kościoła Jana Pawła II w Iłownicy na uroczystą Gminną Dożynkową Mszę świętą. Korowód do kościoła cieszył oczy mieszkańców a uroku dodawały temu świetnie i pięknie przystrojone domostwa.


Po Eucharystii korowód w pełnej krasie zaprezentował się mieszkańcom. Przystrojone ciągniki, maszyny rolnicze różnego rodzaju, delegacje koła łowieckiego i grupy rybackiej oraz ochotniczych straż pożarnych cieszyły każdego kto znajdował się na miejscu. Drogą przez sołectwo Iłownice korowód poruszał się na amfiteatr przy GOK w Rudzicy gdzie rozpoczęły się dalsze uroczystości złożenia wieńców każdego z sołectw, przywitania gości jak i przekazanie podzielenie chleba dożynkowego.
Upalna pogoda która od rana towarzyszyła tej imprezie pozostała z bawiącymi się na festynie dożynkowym mieszkańcami do końca.

  <-- powrót do strony głównej