<-- powrót do strony głównej

W dniu 1.08.2015 r. nasze sołectwo wzięło udział w imprezie " Josiynicki Żniwowani" organizowanej przez Gminę Jasienica i Powiat Bielski.
Celem tej imprezy było pokazanie widzom jak, w nie tak dawno odległych czasach, wyglądała praca w czasie żniw w gospodarstwach na wsi. Pokaz ten był jednocześnie konkursem w którym to rywalizowały między sobą zgłoszone do konkursu sołectwa z naszej gminy oraz inne pobliskie sołectwa z gmin zaprzyjaźnionych z Gminą Jasienica walczyły o tytuł Brązowego, Srebrnego oraz Złotego Żniwiarza oraz nagrodę główną w postaci trzech spalinowych kos STHIL.

Na początku po przyjeździe na obiekt sportowy LKS DRZEWIARZ JASIENICA uroczystego otwarcia i powitania mieszkańców gminy, przybyłych gości oraz drużyny startujące w konkursach dokonali Starosta Powiatu Bielskiego Andrzej Płonka,
Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna,
Wicewojewoda Śląski Mirosław Szemla,
Przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski,
Przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski,
przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Renata Bielach, Agnieszka Więcek i Bartłomiej Kamiński
oraz przewodniczący Rady Gminy Jasienica Jan Batelt.


Po przywitaniu nadszedł czas na prezentacje występujących drużyn.
..

Sołectwo Roztropice w licznym gronie zaprezentowało się gościom odśpiewując hymn Stowarzyszenia Sympatyków Roztropic a prezentacje zwieńczył wiersz o Roztropicach autorstwa Patrycji Szarzec zaprezentowany widzom przez samą autorkę.


Ponieważ pogoda dopisywała, nadszedł czas by zacząć żniwa. Młócenie cepem, koszenie kosą, żęcie sierpem, wiązanie snopków, klepanie kos, z takimi to zadaniami przygotowanymi przez organizatorów musiała zmierzyć się każda drużyna.
....

Członkowie naszej Roztropickiej drużyny dawali z siebie wszystko i walczyli jak równy z równym z każdą drużyną nie oddając pola innym. Przy każdej konkurencji nasi zawodnicy mogli liczyć na doping oraz pomoc mieszkańców Roztropic i w rezultacie końcowym twarda walka w konkursie się opłaciła.

Poza konkursem nasz wójt zaprosił włodarzy innych gmin i powiatu do zaprezentowania swoich umiejętności w koszeniu kosą zboża. Goście mogli zobaczyć swoich wójtów i burmistrzów w niecodziennej roli, jaką jest koszenie zboża kosą.


Po zakończeniu wszystkich konkurencji nadszedł czas na ogłoszenie zwycięzców. Na scenę główną na obiekcie zostali zaproszeni wszyscy kierownicy drużyn w tym Sołtys Roztropic.
.


Po wręczeniu przez pana Wójta Janusza Pierzynę podziękowań wszystkim drużynom za udział w konkursie, wręczone zostały pozostałe nagrody za zwycięstwa w poszczególnych konkurencjach, najlepszą prezentację drużyny oraz ogólne zwycięstwa w konkursie.

Bardzo miło jest wszystkim ogłosić że nasze sołectwo wygrało i zajęło 1 miejsce w konkurencji młócenie cepem i przesiania zboża.
W tym miejscu podziękowania należą się przede wszystkim zawodnikom, którzy wystartowali w tej konkurencji, ale również mieszkańcom, którzy pomagali drużynom w przesianiu zboża. Sołectwo nie zaistniało by w tej imprezie gdyby nie zawodnicy tworzący Roztropicką drużynę. Dlatego kierownik drużyny pragnie serdecznie podziękować zawodnikom za twardą walkę w każdej konkurencji jak i mieszkańcom za doping i pomoc zawodnikom naszej drużyny.

Warto i należy również wspomnieć że w tym samym czasie obok zmagań żniwiarzy odbywał się przegląd potraw wraz z degustacją w ramach „Kulinarnego Dziedzictwa Powiatu Bielskiego”. W przeglądzie wzięło udział 35 uczestników z gmin powiatu bielskiego.
Przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkowie stowarzyszeń regionalnych zaprezentowali dziedzictwo kulinarne w postaci potraw i napojów, wywodzących się z miejscowych tradycji.
W przeglądzie tym uczestniczyło i zaprezentowało się również Koło Gospodyń Wiejskich z Roztropic z Przewodniczącą Panią Jolantą Węglorz oraz członkiniami. Ich stolik oraz smakołyki które przygotowały cieszyły podniebienia i na pewno zapadały w pamięć każdego, kto tylko zajrzał do ich stolika.

  <-- powrót do strony głównej